Co se změnilo od doby mého růstu?

V komentářích pod článkem Jak jsem ztratil motivaci cokoli dělat mi Dan Hromada napsal zajímavý námět na další článek. To téma je „Jak jsem se změnil od doby, kdy jsem začal vydělávat velké peníze“.

Když jsem si tento dotaz přečetl tak mě ani tak nezaujalo to, jak jsem se změnil já sám, ale jak se změní mnozí jiní lidé, kteří peníze neměli a najednou je mají. Vidím to na mnohých svých přátelích ze školy. Ti stejně jako já ukončili studium před půl rokem a nastoupili do práce. Určitě všichni víte, jaké finanční možnosti mají studenti a jak se to změní nástupem do zaměstnání.

Pro mnoho z nich je první cíl auto, následované nějaká dovolená a další užívání si. Po pár letech se vyblbnou a chtějí se usadit. Mají nějaké statisíce ušetřené a koupí si byt nebo dům. Samozřejmě že na hypotéku, protože peněz nemají zas tak hodně. Následujících 10-20 let splácí hypotéku. Někde mezi tím si pořídí dítě a jejich finanční prostředky se ještě víc zúží. Mají strach o práci, protože když jednoho z nich vyhodí, tak nebudou mít na hypotéku. Přijde stres, hádky a frustrace.

Robert Kiosaki toto nazval krysími závody a mnoho lidí do nich spadne, protože nepřemýšlí do budoucna.

Co je na tomhle modelu špatně?

Všechny věci co si tito lidé koupí jsou pasiva neboli věci, které vám peníze berou z kapes. Když koupíte auto, tak je to sice fajn. Jenže musíte platit pojistku, bez benzinu Vám je auto na nic, sem tam se něco pokazí a pořád z vaší peněženky jdou peníze pryč.

Dovolená je fajn, člověk si musí občas odpočinout, ale mnozí jezdí na takové dovolené, kde nechají peníze za půl roku práce. Budete-li jezdit na takové dovolené často, tak nebudete mít žádné finanční rezervy, a když se něco stane, tak máte problém.

Dům a byt je OK, každý se chce osamostatnit, ale byt není jen o ceně bytu ale také dalších poplatcích, které musíte platit, abyste v něm vůbec mohli bydlet. Voda, plyn, fond oprav, služby a další. Navíc když si jej vezmete na hypotéku, tak i ta hypotéka Vám bere peníze z peněženky. Já osobně považuju za lepší variantu hypotéku než nájem, protože u hypotéky se za nějaký čas dostanete do stavu, kdy ten byt bude váš. Když si ale postavíte dům a přestanete platit hypotéku, tak o něj přijdete.

O dětech snad ani mluvit nemusím, to je pasivum tak na dalších 20 let. Sice je to možná hnusné, ale čistě finančně je to tak. A spousta lidí pak všechny peníze co vydělá zase utratí a nevede z toho cesta ven.

Jak na to jdu já?

Abych se vrátil k původní otázce. Jak jsem změnil já?

Vlastně vůbec nijak. Možná si měsíčně dovolím o pár stovek větší výdaje ale to je vše. Bydlím ve spolubydlení s dalšími dvěma lidmi. Měsíčně za něj dám 3000 včetně vody, plynu, tepla, služeb apod. Občas jezdím na víkendy k rodičům, což mi čistě finančně vychází lépe, než když zůstanu na bytě, protože neutratím za jídlo :-) . Mé měsíční výdaje jsou okolo 3000 – 4000 Kč za jídlo a další potřeby. Nemám v Ostravě ani měsíčník na MHD. Všude chodím pěšky. Jen pokud je to opravdu daleko tak jedu tramvají. Což je možná tak 2x za měsíc. Na dovolenou pojedu asi někde na chatu s přáteli nebo někam po ČR, moře mě zas tak neláká. Do hospody chodím sporadicky. Jídlo si vařím doma, jen občas někam zajdu.

Má filozofie není jen o zvýšení zisků ale také o minimalizaci výdajů. Kromě mého pasivního příjmu mám ještě další peníze ze školy a školních projektů, které mi bohatě pokryjí mé výdaje, a ještě mi něco zůstane.

Peníze z pasivního příjmu a přebytky z dalších příjmů momentálně spořím. Mým cílem je koupit si několik bytů a pronajímat je. Z počátku studentům, později možná někomu dlouhodobě. Chci si vybudovat další pasivní příjem nezávislý na internetu, protože internet se tak rychle mění, že za 10 let nemusí ani zdaleka fungovat to co funguje teď a weby co mám teď, už dávno mohou být bez své hodnoty. Trh s nemovitostmi je přece jen poněkud stálejší a dlouhodobější.

A teprve až budu mít těch bytů několik, tak si koupím auto, byt či dům pro sebe a všechno ostatní co jsem psal na začátku.

 
Příspěvek byl publikován v rubrice Má cesta. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

30 komentářů u Co se změnilo od doby mého růstu?

 1. Astro napsal:

  Máš to v hlavě srovnané. Jen investici do bytů nevidím lehkou.

  • Bronzi napsal:

   V dnešní době není nic lehké. Vidím to ale jako nejlepší investici do budoucna, která vydrží dlouhou dobu.

 2. Turek napsal:

  Pěkně napsáno Bonzi. Takto to je popsáno i v knize Jak zbohatnout aneb co chudí nevědí píši o ní na svém blogu http://mojeokoli.cz/index.php?a=287 a myslím že autoři těchto teorií mají pravdu. Jenže ne vždy jde praktikovat vše idealně. Někdy je třeba někde bydlet, je nutné jezdit autem do práce atp… Tím teď nemyslím tvou cestu, ale cestu mnoha dalších lidí. Jinak naskočit do krysího kola po studiích je hodně jednoduché, v tom máš můj respekt, že odolávaš a myslíš dopředu.

  • Bronzi napsal:

   Knihu neznám ale nedávno jsem se dostal ke knize Bohatý táta chudý táta, ve které je to taky pěkně popsáno.

   No nejde to jen v případě kdy si člověk již stihl udělat nějaké závazky, pak to asi ideálně aplikovat nepůjde. V tom máš pravdu.

   Pokud je ale člověk bez závazků, po studiu, tak to je ten nejlepší okamžik. Tehdy lze tyto postupy aplikovat naprosto bez problémů. Největší problém je ale to, že ne každý si to uvědomuje nebo chce.

   • Turek napsal:

    To je jak se vším, všichni víme že kouřit je nezdravé, že by jsme měli jíst zdravě, sportovat, učit se… Zkrátka jde o to že ne každý dokáže vyjít z „komfortní“ zony

 3. majlan napsal:

  Dobře jsi to napsal :-) Lidi v mém okolí (pár kámošů, přítelkyně) se diví, proč se snažím šetřit a skoro si hlídám každou korunu, proč si prostě neužívám, když na to mám. Jenže proč bych měl všechno utratit? Zaprvé je potřeba nějaká rezerva, nikdy nevíš, co se ti kde vysype a budeš to potřebovat rychle nahradit. Zadruhé mi taky říkají co s těmi penězmi budu dělat, k čemu si je šetřím, chci snad umřít bohatý a bez zážitků? Nikolivěk, peníze se můžou hodit právě k investicím. A navíc si nemyslím, že bych byl bez zážitků, naopak si můžu dovolit spoustu nadstandardních věcí, jen se prostě hlídám, aby to nepřekročilo únosnou mez. :-)

  • Bronzi napsal:

   Tak s tím hlídáním každé koruny jsme za jedno :-) . Já to takhle ale neplánuju na celý život. Jen co si vybuduju dostatečný a jistý pasivní příjem (pro mě to jsou byty.), pak zřejmě začnu i o něco více utrácet. Na druhou stranu asi nikdy nebudu utrácet bezhlavě. Já jsem už takové povahy, že si vážím každé koruny. :-)

 4. Josef Kroupa napsal:

  Bronzi, sám se považuji za finančně gramotného, přesto jsem se dopustil některých „chyb“, které popisuješ ve svém článku. Chtěl jsem od rodičů, tak jsem před 7 lety šel do pronájmu s tím, že to bude na 2,3 roky, … Pořídil jsem si auto, abych mohl jezdit do práce, na fotbal, abych byl mobilní a neztrácel čas cestováním autobusy. Všemi výše zmíněnými (a dalšími) výdaji a nákupy jsem se dostal do zmíněného krysího závodu, který mi snad skončí letos v létě. Sice bych dnes spoustu věcí udělal jinak, přesto ničeho nelituji. Říkám si, že se alespoň člověk poučí v době, kdy skoro o nic nejde. Auto můžu prodat, byt pustit a vrátit se k rodičům. Když bych měl závazky vůči dětem a manželce/zlatokopce a do toho měl řešit, zda náhodou utáhnu hypotéku, tak to už taková legrace není.
  Takto jsem si to vyzkoušel nanečisto a alespoň teď vím, že vzít si něco na splátky, leasing, na hypotéku je nekonečný koloběh, který člověku ve výsledku může člověku akorát srazit vaz.

 5. VK napsal:

  Taky sdílím ten názor, že pronájem bytů v ČR není žádné terno. Je s tím spíše více problémů než peněz.

 6. Lukáš napsal:

  Určitě souhlasím s tím, že neutrácet za zbytečnosti. Sám třeba také nemám auto ani televizi (žrout času, zbytečné platby za koncesionářské poplatky). Auto bych opravdu využil tak 5x za rok (když opravdu není přijatelná alternativa) a tak díky fixním nákladům by jedna cesta vyšla na tisíce korun, což se nevyplatí. Díky tomu jsem si pořídil byt za hotové i pouze s lehce nadprůměrným příjmem. To někteří vrstevníci mají platy mnohem vyšší, přesto na stejný byt mají hypotéku na 20 let. Také lidé, kteří by třeba měli na menší byt si raději vezmou hypotéku na velký barák či byt, protože nebudou přeci žít jak socky, že?

  Před investicí do nemovitostí bych ale varoval. Je to hodně časově náročné a je tam hodně rizik z nichž výběr nájemníka je jen jeden z nich. Dalšími riziky jsou pokles cen nemovitosti v budoucnu, růst daně z nemovitosti a dalších poplatků (aktuálně byl třeba zaveden poplatek za odpad pro byty, kde nikdo nebydlí) a tím snížení návratnosti investice. A vůbec legislativa (ty různé štítky energetické náročnosti…).
  Vyplatí se to podle mě dělat pouze pokud má člověk víc nemovitostí a může využít synergických efektů a zkušeností nebo v případě, že přišel jednoduše a levně k nemovitosti (např. dědictví nebo nákup nové nemovitosti pro bydlení).
  Vem si, koupíš nemovitost za 1000 000, kolik čistého získáš na nájmu? 4000 měsíčně?
  A kolik je kolem toho zařizování. Možná, že kdyby jsi jenom ten čas věnoval do nového webu, měl bys 4000 měsíčně taky.
  Jasně, nemovitost je stálá, ale stačí, když se třeba jen zvýší daň z nemovitosti, zvýší se nezaměstnanost, splaskne hypoteční bublina a nemovitosti půjdou s cenou dolů, nehledě na demografii (ubývá mladých) a to, že většina střední třídy má bydlení svoje a pak často zbudou lidé, kteří chtějí bydlení na krátkou dobu nebo budou mít problémy s placením…
  Když pronájem, tak spíš nějaký menší soukromý penzion pro krátkodobé ubytování, ale to je regulérní podnikání, ne investice.

  Otázkou je do čeho jiného investovat? Akcie? Možná nakonec investice do webů není tak špatná.

  Možná nakonec nejlepší investice je do sebe a právě do dětí (ačkoliv také žádné nemám). Investice do sebe může být i třeba v podobě nějaké akční dovolené, kde si třeba člověk na horách vyzkouší své limity, v cizině pozná jiné kultury a lidi… Ale samozřejmě nemyslím 2 týdny válení se na pláži…

  • Bronzi napsal:

   Nevím sice jak je to jinde. Ale tady v Ostravě je spousta studentů, kteří chtějí bydlet v bytech. A těm chci ty byty pronajímat především (po pokojích jako spolubydlení). Výhledově bych to viděl pak na dlouhodobý pronájem celého bytu. Já považuju investice do nemovitostí jako vcelku jistý pasivní příjem.

   • Lukáš napsal:

    Ostravsko se vylidňuje a Bakala tam chce prodat 44 000 bytů. Jak se to promítne do tamních cen bytů a nájmů?
    Když už, tak bych volil asi jiné lokality.
    Ale neznám to na Ostravsku podrobně, určitě i tam se dají nalézt luxusnější lokality, kde ceny časem půjdou nahoru, ale bude to asi složitější.

 7. Jarek napsal:

  Bronzi, myslím, že investice do nemovitostí v dnešní době je hloupost. Při dnešních úrokových sazbách můžeš tuto cestu vyzkoušet rovnou a nemusíš nic šetřit. Btw, mimořádně nízké úrokové sazby jen dokládají nenávratnost investování do nemovitostí…
  Možná, pokud ti stačí zisk 1% ročně z investované částky, tak potom třeba budeš jeden z těch úspěšných…

 8. janek napsal:

  Ahoj, sepsano urcite hezky, ale tak trochu pohadkovym stylem. Sertrit je pekne ale byt drzgresle uz ne. Jen aby jsi jednou za tech x let az si nasetris na byty (coz je mimochodem nesmyslna investice) nezjistil ze ti je 30 nemas ani auto ani pritelkyni, vsude chodis pesky na dovoleny nejezdis a na vikend jezdis k rodicum…

  • Andre napsal:

   Tak je spousta lidí, kteří auto nemají, protože na to nemají vůbec peníze a ne proto, že jej nechtějí. :) A to je horší.

   A znám lidi, kteří vydělávají dost a na auto by měli. Ale nemají jej.

  • Bronzi napsal:

   Když na to přijdu ve 30, tak to je ještě dobré ne :-)

 9. Turek napsal:

  Když jsme u nemovitostí, včera jsem si přečetl nové komntáře u Fandora pod článkem Jak pasivně investovat. A komentář od Filipa Glasa z 12. prosince je moc poučný, doporučuji přečíst http://www.fandor.cz/jak-pasivne-investovat-s-dvoucifernym-rocnim-vynosem/

  • Bronzi napsal:

   Mi úplně stačí takových 5-7% p.a. ročně. Nečekám že na bytech bych trhl nějak hodně. Beru je hlavně jako jistotu.

 10. Ronaldo napsal:

  podľa mňa tá investícia do bytov tiež nebude veľmi jednoduchá, ale ak máš plán a vieš že tie byty výhodne a nastálo prenájmeš tak určite choď do toho

  • Bronzi napsal:

   Přiznám se, že mi to množství odrazujících komentářů nasadilo brouka do hlavy a začal jsem se o to zajímat ještě aktivněji než předtím :-) . Což je jenom dobře. Nakonec jsem stejně došel k závěru že mít nějaké ty byty bude rozumné. Nečekal jsem že se té zmínce o bytech chytne tolik lidí, takže o tom asi napíšu celý článek.

   • Inwebstor napsal:

    Já mám stejný plán. Nenech se těmi negativními komentáři odradit.

    Já jsem strávil posledních pár měsíců „vyslýcháním“ několika lidí, kteří investice do nemovitostí aktivně provozují, abych se naučil co nejvíc :) Rozhodně to není jednoduché (co ale je?), ale smysl to rozhodně má.

 11. Letenky USA napsal:

  Nahodou ja mam podobny plan. Taky si chci vytvorit cast prijmu z pronajimanych bytu. Ze to neni vyhodna investice? Kdyz se udela rozumne, tak to bude dobra investice. To plati o vsem. Copak jsou akcie, domeny nebo weby dobra investice? Ano jsou, ale musi se splnit nektere podminky. To plati i u bytu. Navic jsou byty uchovatelem hodnoty, podle mne vetsim nez napr. zlato, ktere je mezi investory tak popularni.

 12. Lukas napsal:

  Já se taky přidám se svým názorem. Podle mě investice do nemovitostí ano, ale ne byty. Jsou určitě lepší typy nemovitostí na zhodnocení (pronájem). Sám bych taky rád v budoucnu investoval. Prostě hodnotu si udrží. Nevím jestli to už někdo zmiňoval předemnou, ale být tebou, část peněz ještě investuju do toho co ti jde tzn. dělat weby, který dokážou vydělat. Klidně bych i něco outsoucoval (co jde)…Tím se zvýší i tvoje možnosti pro investice do realit. A ještě jednu věc, člověk by měl občas investoval i do sebe, udělat si malou radost. Hned to pak jde všechno líp.

 13. Josef P. napsal:

  Tak jsem si přečetl krásnou pohádku a můžu jít spát :-D

  připomínáš mi mě, když mi bylo tolik co tobě :-) Na byty se vybodni, podívej se na poslední čtyřleté období průběhu cen bytů, nákladů na jejich údržbu (většinou jsou to starší domy) a hlavně na obrovské problémy s nájemníky, placením a zbavování se se neplatičů a hned tě to přejde.

  Jo to takhle kdyby si napsal, že chceš investovat do pozemků, to je jiná. I když obor nemovitosti a pozemky skýtá obrovské pasti, dá se to. Pokud by si chtěl tímto „střádáním“ vydělat v rozumném horizontu na několik bytů, tak pak už si dej jenom žádost na důchod a máš hotovo.

  To co ti tady někteří psali o někdy až nesmyslném škudlení, je bohužel fakt. Já když poprvé opustil mamahotel, patřil mi celej svět. Jenže to netrvá věčně, čas letí jako kráva a za nedlouho zjistíš, že tento styl života tě moc nenaplní, ale na to si musí přijít každý sám, o tom jsem ani moc psát nechtěl.

  Spousta lidí si naivně myslí, že na některých věcech strašně šetří, opak je ale pravdou, viz vlastnictví auta. Ano auto je kasička, to je pravda, ale při dnešních cenách MHD, autobusů a vlaků, to nevychází až tak zle. Ty třeba vlastně nikam nejezdíš, bydlíš v Ově, velké město kde je vlastně vše. No jo, ale to jsi ty. Chodil by si pěšky třeba 10 km? To už by si jel autobusem viď. Tak mě třeba u nás autobus na 7 km trase tam a zpět vyjde na 40 korun. Tu samou trasu ujedu autem tam a zpět na 3/4 litru benzínu. To je 30 a těch 1é korun na amortizaci auta na této trase je až až. Takže už teď když jsem jel sám, jsem nedal víc, než za autobus. No a teď si představ, že například na chalupu jezdím ve čtyřech a se psem 20 km. Kdybych jel autobusem, musel bych jednou přestupovat, protože do té naší prdele nic přímo nejede a za 4 lidi, psa a bagáž bych zaplatil tam a zpět 410 korun! A to se nebudu bavit o tom, že cesta kdetou jedu autem s prstem v nose mi trvá 40 minut. Než se dostanu na chalupu způsobem autobus, tak jsem o 410 korun lehčí a bude mi to díky tomu blbému přestupu trvat dvě a půl hodiny tam a dvě a půl hodiny zpět. Ještě se ti zdá auto jako blbej nápad?

  No a takových situací je strašně moc, to není jen auto, ale je to dobrý příklad. Pokud to opět vztáhnu k té chalupě, kam jezdím relaxovat, ale i tvořit (až to budeš dělat tak dlouho jako já, pochopíš, že relax je důležitej, jinak zmagoříš) nedovedu si představit, že tam budu potřebovat něco odvést, autobusem to nejde, musím hledat někoho, kdo mi to odveze, dát mu za benzín, atd. Tuhle jsem potřeboval dovézt šindel na kůlnu, půjčil jsem si vozík za 200 korun a benzín vyšel na 50, je to blízko. Víš kolik chtěl ten had za to, že mi to dovezou dodávkou? 1000 korun. Lidi dnes nemají soudnost.

  Já si třeba nedovedu představit, že budu celej rok zalezlej v paneláku v centru města, dojdu si občas na pivo, pohybovat se budu jen v okolí pěšobusu a odčas zajedu k rodičům. Za pár let ti začnou jiné starosti a to nemusíš mít nutně rodinu, naši rodičové taky stárnou, jen nech být a přijde doba kdy tě budou potřebovat. Když vezmu poslední 3 roky, tak já chodím například k lékaři jen s rodiči, nebo s dětmi. No ale někdo tam s nimi musí. Je zábavné když musíš odvést staršího otce na vyšetření do 20 km vzdáleného města a musíš jet autobusem, přeji přijemnou zábavu.

  Byla doba, kdybych s tím článkem souhlasil, protože jsem to viděl obdobně a nebyl jsem sám. Dneska vím, že přidou chvíle, kdy se všechno změní lusknutím prstu, proto ti radím, škudi s rozumem, užívej život, on není tak dlouhej jak se ti může zdát, mě to přijde jako chvíle, když jsem vypadl ze školy a najednou se otočím a kouká na mě moje 14 letá dcera. Kua vždyť je to snad tejden co jsem volal sanitku těhotné manželce, jo prd, je to 14 let.

  • Bronzi napsal:

   Já jsem původem taky z vesničky kde je 400 obyvatel i se psi. Tam se člověk bez auta neobejde. Jenže já nemám v plánu být bez auta pořád. Jak jsem psal výše, tak jen co se budu cítit trochu víc zajištěný, tak jasně že si to auto koupím. Jen to por mě teď má pramalý význam.

   Všechno to co píšeš si dobře uvědomuji. Ač o tom nikde nepíšu tak už teď přemýšlím jak se postarat o své rodiče na stáří. Přemýšlím nad tím jak zabezpečit svou budoucí rodinu. A ty byty to je jedna z věcí, které mi k tomu pomohou.

   Já teď nehodlám pronajímat ty byty celé. Mám v úmyslu je pronajímat po pokojích studentům. Tam vidím mnohem větší potenciál. Chci o tom tady napsat článek. Někdy koncem týdne ho publikuji.

 14. Honza napsal:

  Také jsem původem z vesnice nějak s 300 obyvateli. :-) A také mám Kiyosakiho nastudovaného, ale teď mi to přijdou spíše naivní věci a možná až příliš složité.
  Tady u nás to nejde tak jednoduše jako v USA, že si půjčíš 100%, nejlépe to zaručíš tím na co půjde hypotéka a pronajmeš to za o něco více než poplatky.
  Pokud by starosti koupí bytu končily, tak snad ok, ale pasivní investice to určitě nebude. Případně mít správce nemovitostí, ale tím si zase snížíš ROI.
  Já být tebou zůstanu u internetu, domény jsou takové virtuální nemovitosti, do kterých můžeš začít investovat hned.
  A když jsem tak pěkně poradil, tak já samozřejmě do nemovitostí investovat plánuji. :-) Ale beru to tak, že bydlet se musí a vezmu to jako byty pro děti až vyrostou. Do té doby, jestli to něco vydělá, tak jedině plus.

  Poslední poznámka, když jsi psal o tom Kiyosakim, tak víš, že nedoporučuje začátečníkům akcie, má rád nemovitosti. Jasně, byla krize a ceny padaly, ale pokud si budeš moci dovolit kupovat třeba jeden byt ročně, tak při poklesu cen na polovinu budeš kupovat 2 byty ročně atd., v dlouhodobém pohledu tě pak výkyvy nezajímají.

 15. frances napsal:

  Bronzi o těch nemovitostech konkrétně v ostravě jsem také velice intenzivně uvažoval ještě při těch cenách (2+1 za 300k) mám také známého který má v ostravě desítky nemovitostí. Ale nakonec jsem od toho upustil je to přece jen naprosto jiný byznys a pokud to chceš dělat a něco z toho mít (ne jen nervy) je potřeba využívat ty synergické vazby a mít těch nemovitostí více (ideálně desítky). Pozemky jsou podle mě ještě větší gamble pokud tomu nerozumíš.
  Ohledně auta, můžu říct že člověk se díky němu stane více svobodnější není na nikoho vázán ale za tento komfort si hodně připlatí. Auto mám 4 roky a jak uvedl Josef je to bezedná kasička.
  GL

  • Bronzi napsal:

   Jestli víš, kde sehnat byt v osobním vlastnictví tak mi napiš. To bych určitě využil. Co já jsem zatím hledal tak pod 500 000 žádný nešel a nějaké rozumné nešli pod 600 000.

   Já do toho určitě půjde. Minimálně dva až tři byty se vždycky hodí.

   A co se auta týče, tak to já momentálně nepotřebuju. Až dojdu k závěru, že už ho potřebuju, tak si jej koupím :-) .

 16. Pingback: Vyplatí se investice do bytů? | Inwebstor Bronzi

 17. Martin napsal:

  Vcelku pěkný plán. Nicméně by to chtělo nějak časově omezit, protože jinak se nemusí nikdy naplnit – abys časem nezjistil, že budování příjmu tímto tempem nejde dlouhodobě udržet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>