Co to znamená úspěšný web?

Fráze úspěšný web pro mnoho lidí znamená zcela něco jiného. Když jsem se zeptal ve svém okolí pár přátel jaké znají úspěšné weby, tak se nejčastěji opakoval Facebook následovaný Googlem a někdo se zmínil i o Seznamu. Ano všichni mají pravdu. Ani jsem jim to nevyvracel. Tyto weby jsou široce rozšířené a mají nehorázné zisky, jsou tedy úspěšné.

Položil jsem jim tedy druhou otázku. Je web úspěšný když vydělává 100Kč měsíčně?

Zprvu se na mě všichni dívali takovým tím pohledem jestli to myslím vážně. Později následovali odpovědi stylu. Nejspíš ne.

Je zajímavé jak mnoho lidí uvažuje v absolutních číslech. Dále jsem to tedy specifikoval asi takto: Provoz webu mě stojí ročně cirka 150Kč a jeho vytvořením jsem strávil asi 10 hodin. za hodinu své práce si účtuji běžně 200Kč. Čili vytvořením webu jsem prodělal 2000Kč a ještě 150Kč jako úvodní investici za provoz. Takže jsem jednoznačně prodělal no ne? Všichni mi přitakávali a všichni jsme měli za to, že takový web je jednoznačně neúspěšný.

Jenže

Když jsem pokračoval dále, tak jsem jim řekl, že těch 100Kč mám aniž bych cokoli dalšího udělal. Takže za rok mám 1200 Kč bez práce, za 2 roky 2400 Kč bez práce. A po dvou letech se dostávám do čistého zisku. A teď si představte že takových webů mám 100. Takže vydělávám 10 000 Kč měsíčně aniž bych cokoli udělal. Jsou tyto weby úspěšné?

Když jsem jeden jediný web uvedl do tohoto kontextu, a 10000 Kč měsíčně bez práce, tak už nikdo nepochyboval o tom, že tyto weby úspěšné jsou.

Jak tedy poznat že je web úspěšný? Ne podle absolutních čísel ale podle jednoduché nerovnice:

zisk / náklady > 1

Do nákladů je samozřejmě nutné zahrnout jak čas strávený prací, tak investice do provozu a všechno co s tím souvisí. Když mi zlomek (zisk / náklady) vychází třeba jen 1.01, tak je web úspěšný.

Navíc, mě tvorba webů baví a pokud mě netlačí termíny a nevolá zákazník každý den, tak to mám jako koníčka. V čase, kdy většina lidí proklikává Facebook, hraje online hry nebo jinak mrhá svým časem. Já vytvářím weby. Vzato čitě finančně tak ano jsem -2000Kč jenže tento čas bych stejně netrávil prací, takže ty 2000Kč bych si stejně nevydělal. Takže čas strávený vytvářením webu mnohdy neberu čistě dogmaticky jako náklady.

 
Příspěvek byl publikován v rubrice Rady. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Co to znamená úspěšný web?

  1. Turek napsal:

    Moc pěkně napsáno. Takovým článkem pěkně ukázuješ že lidi přemýšlí stereotypně. Na druhou stranu se stereotypy se dá pěkně pracovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>